X
Southeast Attack Squadron (SAS)
a Radio-Controlled Model Warship Combat Club
 EVENT INFO
MWCI Nationals 2009
July 19 2009 to July 24 2009
Adams County
(, CO)
Allied Fleet:
CaptainShipTypeUnitsSpeedChannelPayment
Randy Smurfonovich
Hms Tiger
Hms Tiger (4.5units 24sec)BC4.5242.4GHzReceived
Tom Palmer
USS West Virginia
 (West Virginia class)
USS West Virginia (5.5units 26sec)BB5.52666
Bob Hoernemann
USS Washington
USS Washington (6.0units 24sec)BB6.02470Received
Jacky Fisher
HMS Warspite
 (Q. Elizabeth class)
HMS Warspite (5.5units 26sec)BB5.5262.4GHz
Don Cole
North Carolina
 (North Carolina class)
North Carolina (6.0units 24sec)BB6.0242.4GHzReceived
John Bruder
HMS Barham
HMS Barham (5.5units 26sec)BB5.52609Received
James Foster
The Bike
 (New Orleans class)
The Bike (3.0units 24sec)CA3.0242.4GHzReceived
Tim Krakowski
USS South Carolina
USS South Carolina (4.0units 28sec)DN4.02864Received
Brian Lamb
USS Wisconsin
 (Iowa class)
USS Wisconsin (8.0units 24sec)BB8.0242.4GHzReceived
Dave Ranier
HMS Benbow
HMS Benbow (5.0units 26sec)BB5.0262.4GHzReceived
Ron Horbul
Nancy
 (North Carolina class)
Nancy (6.0units 24sec)BB6.02482Received
Tim Beckett
Gloire
 (Gloire class)
Gloire (2.5units 23sec)CL2.5232.4GHzReceived
Andy Terpstra
USS North Carolina
USS North Carolina (6.0units 24sec)BB6.02478Received
Total Allied Ships: 13
Total Battle Units: 67.5

Axis Fleet:
CaptainShipTypeUnitsSpeedChannelPayment
Tyler Helland
SMS Derfflinger
 (Derfflinger class)
SMS Derfflinger (4.5units 24sec)BC4.5242.4GHzReceived
Brandon Smith
HIJMS Fuso
 (Fuso class)
HIJMS Fuso (5.5units 26sec)BB5.5262.4GHzReceived
John Pardus
SMS KronPrinz Wilhelm
 (Konig class)
SMS KronPrinz Wilhelm (5.0units 28sec)DN5.0282.4GHzReceived
Jeff Lide
Mutsu
 (Nagato class)
Mutsu (6.0units 24sec)BB6.02463Received
Peter Ellison
TMGBC
 (Scharnhorst class)
TMGBC (5.0units 24sec)BC5.02467Received
Steve Dickow
DKM Bismarck
 (Bismarck class)
DKM Bismarck (6.5units 24sec)BB6.5242.4GHz
Rick King
DKM Adm_ Scheer
 (Deutschland class)
DKM Adm_ Scheer (3.5units 23sec)CA3.5232.4GHzReceived
David Haynes
Kongo
Kongo (4.5units 24sec)BC4.5242.4GHz
Peter Kunisch
R_N_Andrea Doria
 (Andrea Doria class)
R_N_Andrea Doria (4.5units 26sec)BB4.52675Received
Lou Meszaros
IJN Aoba
IJN Aoba (3.0units 23sec)CA3.0232.4GHz
Lief Goodson
SMS Hindenberg
 (Derfflinger class)
SMS Hindenberg (4.5units 24sec)BC4.52487Received
Nathaniel Goodson
DKM Hipper
 (Prinz Eugen class)
DKM Hipper (3.5units 23sec)CA3.5232.4GHzReceived
Darth Kressler
SMS Von Der Tann
SMS Von Der Tann (4.0units 26sec)BC4.0262.4GHzReceived
Ryan Butler
SMS VDT
SMS VDT (4.0units 26sec)BC4.02679
Paul Fluegel
Kirishima
 (Kongo class)
Kirishima (4.5units 24sec)BC4.52465
Dallas Fluegel
Baden
Baden (5.5units 28sec)BB5.528H1Received
DW Fluegel
VDT
VDT (4.0units 26sec)BC4.0262.4GHzReceived
Total Axis Ships: 17
Total Battle Units: 78

Secondary Ships:
Name Ship
Type
Units
Speed
Channel
Team
Bob Hoernemann
FN Montcalm
FN Montcalm (2.5units 22sec) - AlliedCL2.52270Allied
Help for the Allies
The Bike
The Bike (3.0units 23sec) - AlliedCA3.02376Allied
Jackie Fiskeri
HMS Fylgia
 (Fylgia class)
HMS Fylgia (2.5units 26sec) - AlliedCAE2.52672Allied
Don Cole
USS Miami
 (Cleveland class)
USS Miami (3.0units 23sec) - AlliedCL3.0232.4GHzAllied
Tim Krakowski
USS Augusta
 (Northampton class)
USS Augusta (3.0units 23sec) - AlliedCA3.0232.4GHzAllied
Ron Horbul
(3.0units 23sec) - AlliedCL3.02382Allied
Tom Palmer
USS Nashville
 (Brooklyn class)
USS Nashville (3.0units 23sec) - AlliedCL3.02366Allied
Dave Ranier
Sri Aruthia
Sri Aruthia (1.0units 30sec) - AlliedBB1.0302.4GHzAllied
Andy Terpstra
USS Baltimore
USS Baltimore (3.5units 23sec) - AlliedCA3.52378Allied
Steve Dickow
USS Brooklyn
 (Brooklyn class)
USS Brooklyn (3.0units 23sec) - AlliedBC3.0232.4GHzAllied
Brandon Smith
HIJMS Fuso  (Fuso class)
HIJMS Fuso (5.5units 26sec) - AxisBB5.52689Axis
Peter Ellison
Nurnburg
Nurnburg (2.5units 22sec) - AxisCL2.52267Axis
Gerald Roberts
 (Oyodo class)
(2.5units sec) - AxisCL2.5A2Axis
Tyler Helland
Emanuel Filiberto
Emanuel Filiberto (2.5units 22sec) - AxisCL2.52280Axis

Convoy Ships:
Name Ship
Type
Units
Speed
Channel
Team
Bob HoernemannUSS LST
CON
0.0
34
A6
Allied
Bob HoernemannUSS Princeton
CON
0.0
34
A5
Allied
Bob HoernemannUSS San Jacinto
CON
0.0
34
A4
Allied
Tim KrakowskiUSS Smurfy Victory
CON
0.0
34
2.4GHz
Allied
Brian LambSS Mulford James (Convoy 35-49.9in class)
CON
0.0
34
2.4GHz
Allied
Ron HorbulTanker (Convoy 35-49.9in class)
CON
0.0
34
90
Allied
Jacky FisherHMS N-41 (Convoy 20-34.9in class)
CON
0.0
34
A4
Allied
Jacky FisherSS Samelin (Convoy 35-49.9in class)
CON
0.0
45
2.4GHz
Allied
Brandon SmithKM Carl Peters (Convoy 0-19.9in class)
CON
0.0
34
2.4GHz
Axis
Brandon SmithHIJMS Oyodo (Convoy 35-49.9in class)
CON
0.0
34
77
Axis
Peter EllisonHK Mitchel (Convoy 35-49.9in class)
CON
6.0
34
A3
Axis
Peter EllisonAdorable Oiler (Convoy 0-19.9in class)
CON
0.0
34
A3
Axis
Steve Dickow Altmark (Convoy 35-49.9in class)
CON
0.0
34
2.4GHz
Axis

Additional Info:
Pictures from the Battle!
Link to Additional Information: Click Here
Online Directions: Click Here
Contact Event Host: Randy Stiponovich e-mail: sinkazuki@ymail.com